Iskolaépítés, avatás 1897-1899
Hamarosan szükségessé vált egy önálló létesítmény megépítése. Az építkezés történetében az iskolatelek kiválasztása és véglegesítése igényelte a leghosszabb időt. A választás - az akkor a város szélének tekinthető - Palotai út mellett Kreuczer Antal- féle szántóföldre esett. (Később Partizán u. 1., jelenleg Budapest út 11.)
Az építkezés a Vallás- és Közoktatásügyi Minisztérium tervei szerint 1897. február második felében kezdődött Horváth Sándor veszprémi építőmester vezetésével. A kétszárnyú, U alakú emeletes épületben az osztálytermeken kívül rajz-, tanácskozó-, és váróterem is helyet kapott. A földszint egyik szárnyában az igazgató, a másikban az iskolaszolga lakását alakították ki. Önálló épületként a belső udvarban építették meg a tornatermet. Az iskola tanulóifjúsága 1898. szeptemberében vehette birtokba az épületet. (Bekerülési költség: 105.895 koronába, ebből a város által viselt költség 15.000 korona.)
Már októberben elindította Udvarhelyi Gyula igazgató az iskola környékének fásítását és parkosítását. Közben a város 3.000 forint ráfordítással „a modern kor követelményeinek megfelelően” berendezte a tantermeket. A tornaterem felszerelésére 1.165 forintot használhattak fel. Az új iskolaépület felavatását 1898. októberére tervezték. Erre azonban Erzsébet királyné halála miatt 1899. május 15-én került sor dr. Fenyvessy Ferenc főispán jelenlétében. A kereskedelmi iskola a földszinten, a külön bejáratú polgári fiúiskola pedig az emeleten nyert elhelyezést.
< Előző | Következő > |
---|